Blažena Dobrovolská
narozena 18. 6. 1924 v Brandýsku

Vyrůstala v křesťansky založené rodině. Tatínek byl hluboce věřící evangelík, ona sama je dodnes aktivní členkou Českobratrské církve evangelické. Ještě před začátkem německé okupace nastoupila do učení na dámskou a pánskou krejčovou. Svému oboru se však zpočátku nemohla věnovat.
Za protektorátu byla nejprve nuceně nasazena na práci v lese, později v hutích Poldi Kladno. Po konfliktu se svým dílenským mistrem, členem kolaborantské organizace Vlajka, byla počátkem února 1944 za trest přidělena do továrny firmy Junkers v Lipsku. Zde zažívala téměř denně nálety a bombardování.
S několika kamarádkami se v srpnu 1944 rozhodla k návratu do protektorátu. I když neměly povolení, vše dopadlo dobře a paní Dobrovolská se nechala zaměstnat v pobočce Junkersu v Praze Modřanech.
Po válce se usadila v Praze. Doplnila si vzdělání střihačskou školou a absolvovala praxi v kožešnictví. Chtěla si založit vlastní živnost, ale po změně politického režimu v roce 1948 to nepřicházelo v úvahu. Celý život pracovala jako krejčová. Sama vychovala syna.
Paní Dobrovolská bydlí v bytě, který je součástí jednoho vinohradského hotelu.
Kontrast luxusního hotelu a skromného prostředí, v němž se ocitáme po překročení prahu jejího bytu, působí překvapivě. Paní Dobrovolská se vyučila krejčovou a celý život toužila mít vlastní živnost, což jak sama dodává, se jí bohužel nikdy nepodařilo. V její kuchyni nicméně stojí krejčovská panna a na stole leží rozešitý kostým pro jednu z přítelkyň. Paní Dobrovolská tvrdí, že s kamarádkami provozují výměnný obchod. Mají malé důchody a spoustu věcí si nemohou dovolit. Proto si tímto způsobem vypomáhají a zpříjemňují život.
