Blažena Dobrovolská

narozena 18. 6. 1924 v Brandýsku

Blažena Dobrovolská

Vyrůstala v křesťansky založené rodině. Tatínek byl hluboce věřící evangelík, ona sama je dodnes aktivní členkou Českobratrské církve evangelické. Ještě před začátkem německé okupace nastoupila do učení na dámskou a pánskou krejčovou. Svému oboru se však zpočátku nemohla věnovat.

Za protektorátu byla nejprve nuceně nasazena na práci v lese, později v hutích Poldi Kladno. Po konfliktu se svým dílenským mistrem, členem kolaborantské organizace Vlajka, byla počátkem února 1944 za trest přidělena do továrny firmy Junkers v Lipsku. Zde zažívala téměř denně nálety a bombardování.

S několika kamarádkami se v srpnu 1944 rozhodla k návratu do protektorátu. I když neměly povolení, vše dopadlo dobře a paní Dobrovolská se nechala zaměstnat v pobočce Junkersu v Praze Modřanech.

Po válce se usadila v Praze. Doplnila si vzdělání střihačskou školou a absolvovala praxi v kožešnictví. Chtěla si založit vlastní živnost, ale po změně politického režimu v roce 1948 to nepřicházelo v úvahu. Celý život pracovala jako krejčová. Sama vychovala syna.

Paní Dobrovolská bydlí v bytě, který je součástí jednoho vinohradského hotelu.
Kontrast luxusního hotelu a skromného prostředí, v němž se ocitáme po překročení prahu jejího bytu, působí překvapivě. Paní Dobrovolská se vyučila krejčovou a celý život toužila mít vlastní živnost, což jak sama dodává, se jí bohužel nikdy nepodařilo. V její kuchyni nicméně stojí krejčovská panna a na stole leží rozešitý kostým pro jednu z přítelkyň. Paní Dobrovolská tvrdí, že s kamarádkami provozují výměnný obchod. Mají malé důchody a spoustu věcí si nemohou dovolit. Proto si tímto způsobem vypomáhají a zpříjemňují život.

Další příběhy

Jarmila Pláteníková

Přečíst příběh

Jiljí Prokeš

Přečíst příběh

Jindřiška Rausová

Přečíst příběh

Jiřina Petráčková

Přečíst příběh

Karel Jakeš

Přečíst příběh

Libuše Audrlická

Přečíst příběh

Stanislava Zvěřinová

Přečíst příběh

Vladimír Dobiáš

Přečíst příběh

Vlastimil Šerák

Přečíst příběh

Vojmír Srdečný

Přečíst příběh