Vladimír Dobiáš

narozen 23. 6. 1916 v Kutné Hoře

Vladimír Dobiáš

Před válkou studoval reálku v Kostelci nad Orlicí a poté německou Vyšší školu ovocnářsko-zahradnickou. Po maturitě se zapsal na Vysokou školu zemědělskou v Praze. Jako vysokoškolák zažil uzavření českých vysokých škol, které následovalo po veřejných protestech českého obyvatelstva proti německé okupaci na podzim 1939.

Při známé razii na koleje v Praze a Brně byl dne 17. listopadu 1939 zadržen a spolu s dalšími studenty poslán do koncentračního tábora Sachsenhausen. Domů se vrátil na amnestii vyhlášenou po intervencích protektorátní vlády v den Hitlerových narozenin dne 20. dubna 1940.

Po válce pan Dobiáš nastoupil do důstojnické školy v Rokytnici v Orlických horách a později dokončil studium na Vysoké škole zemědělského inženýrství v Praze. Poté pracoval až do penze ve výzkumném ústavu Akademie věd. Na penzi se přestěhoval do Českých Budějovic, kde žije v rodinném domě se synem a jeho rodinou.

Nevzpomínám si, kdy jsem se naposledy zasmála tak jako s panem Vladimírem. Tolik vtipu a lehkosti, kolik v sobě má tento muž, by mu mohl závidět lecjaký dvacátník. Stále je velkým obdivovatelem žen a všeho krásného. V jeho prosluněném pokoji se ozývá křik andulek, z fotografie na stěně na nás shlíží prezident Masaryk a na psacím stolku jsou citáty svatých. Když odcházím, cítím hlubokou vděčnost, že jsem jej mohla potkat. Při odchodu mě všechno bolí od smíchu a pan Vladimír říká: „Už prosím vás běžte, nebo mi tu ještě umřete smíchy…“

Další příběhy

Blažena Dobrovolská

Přečíst příběh

Jarmila Pláteníková

Přečíst příběh

Jiljí Prokeš

Přečíst příběh

Jindřiška Rausová

Přečíst příběh

Jiřina Petráčková

Přečíst příběh

Karel Jakeš

Přečíst příběh

Libuše Audrlická

Přečíst příběh

Stanislava Zvěřinová

Přečíst příběh

Vlastimil Šerák

Přečíst příběh

Vojmír Srdečný

Přečíst příběh