Vlastimil Šerák

narozen 15. 9. 1923 v Praze

Vlastimil Šerák

Na počátku německé okupace studoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Do třetí říše odjel již ve svých 17 letech. Ocitnul se ve středisku německého raketového průmyslu na ostrově Peenemünde, kde pracoval na stavbě odpalovacích věží. Podmínky v tamním pracovním táboře byly jedny z nejtvrdších.

V pozdějších letech války se ostrov nadto stal terčem spojeneckého bombardování. Jeden ze zničujících náletů přežila v roce 1943 pouhá třetina nuceně nasazených. Tito byli poté přemístěni do Berlína, do „lágru“, který byl srovnán se zemí už v den jejich příjezdu. Pan Šerák pracoval v Berlíně jako radiomechanik.

Ze zdravotních důvodů byl v roce 1944 na několik dnů propuštěn do Prahy. Rozhodl se, že do Německa se už nevrátí. Byl však prozrazen a až do osvobození vězněn v Brně.

Po válce pracoval pan Šerák v podniku Armabeton.

Při setkání s panem Šerákem jsem měla dojem, že je již napůl duchem někde jinde… Snad tomu tak doopravdy bylo. O válečných událostech se mu nechtělo příliš hovořit – a já se tomu vůbec nedivím. I to málo, co jsem slyšela o Peenemünde, zní jako děsivá noční můra. Pár měsíců po našem setkání se dozvídám, že pan Vlastimil zemřel.

Další příběhy

Blažena Dobrovolská

Přečíst příběh

Jarmila Pláteníková

Přečíst příběh

Jiljí Prokeš

Přečíst příběh

Jindřiška Rausová

Přečíst příběh

Jiřina Petráčková

Přečíst příběh

Karel Jakeš

Přečíst příběh

Libuše Audrlická

Přečíst příběh

Stanislava Zvěřinová

Přečíst příběh

Vladimír Dobiáš

Přečíst příběh

Vojmír Srdečný

Přečíst příběh