Vojmír Srdečný
narozen 6. 10. 1919 v Albrechticích nad Orlicí

Absolvoval měšťanskou školu v Týništi nad Orlicí a poté státní reálku v sousedním Kostelci. Již v době německé okupace začal studovat v Ústavu pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy v Praze.
Na podzim roku 1939 se zapojil do protestních demonstrací u příležitosti výročí založení Československé republiky a pohřbu zastřeleného studenta Jana Opletala. 17. listopadu byl pak spolu se stovkami dalších českých vysokoškoláků zadržen německou policií a den nato deportován do koncentračního tábora Sachsenhausen. Zde byl vězněn do konce roku 1940.
Po propuštění z tábora pracoval nejprve v pojišťovně v rodných Albrechticích a v březnu 1943 byl nuceně nasazen do sléváren v Holicích. Po válce se pan Srdečný vrátil k tělovýchově. Dokončil vysokou školu a až do odchodu do penze působil v několika rehabilitačních a lázeňských zařízeních.
Jako terapeut se věnuje mimo jiné dětem postiženým obrnou a je jedním ze zakladatelů tradice sportovních soutěží pro handicapované
Pan Srdečný je vitální, usměvavý a doslova „srdečný“ pán. Dodnes je činný v Historické skupině 17. listopad a Sachsenhausen, v níž působí od jejích počátků a jejímž jménem nyní často vystupuje na veřejnosti při vzpomínkových slavnostech, pietních aktech a podobných příležitostech. I ve svých bezmála devadesáti letech vyučuje na Vyšší odborné škole Palestra. Ještě před pěti lety se zúčastnil seniorského maratonského běhu – ve kterém zvítězil. S úsměvem dodává, že soutěžící byli pouze čtyři, ale každé vítězství se počítá.
