Karel Jakeš

narozen 25. 10. 1923 v Stupné u Českého Krumlova

Karel Jakeš

Po dokončení měšťanské školy nastoupil v patnácti letech jako učedník do obchodu s koloniálním zbožím. V srpnu 1942 dostal obsílku s příkazem k odjezdu do Berlína. Byl nuceně nasazen k Říšské poště.

Když se v říjnu 1943 dostal na krátkou dovolenou domů, byl rozhodnut se do Německa již nevrátit. V prosinci 1943 byl zatčen a odsouzen ke dvěma měsícům vězení v pracovně-výchovném táboře v Plané nad Lužnicí.

Po vypršení trestu byl převezen do Prahy. Rozkazu k návratu do Berlína opět neuposlechnul a „načerno“ se nechal zaměstnat v Praze. Po pár týdnech byl vypátrán a na více než tři měsíce uvězněn v Mirošově u Rokycan.

Závěr války strávil opět v Berlíně. Až do začátku boje o německé hlavní město byl svědkem 262 leteckých útoků. Poté již bylo náletů nepočítaně – bombardovalo se takřka nepřetržitě.

Pan Jakeš měl ale štěstí a vrátil se ve zdraví domů. Po válce pracoval opět v obchodě a dále také v místní a okresní samosprávě. Velmi aktivní byl při vyřizování odškodnění obětí nacismu a ve Svazu nuceně nasazených na Českobudějovicku (předsedou SNN okresu Český Krumlov).

Pan Jakeš a jeho paní žijí nyní v domě s pečovatelskou službou v Rudolfově u Českých Budějovic. Oba jsou velmi činorodí, nemine téměř týdne, aby se nevypravili vlakem do Prahy.  Velmi často zajíždějí také do Českých Budějovic a jsou zde pravidelnými návštěvníky koncertů a divadelních představení. 

Další příběhy

Blažena Dobrovolská

Přečíst příběh

Jarmila Pláteníková

Přečíst příběh

Jiljí Prokeš

Přečíst příběh

Jindřiška Rausová

Přečíst příběh

Jiřina Petráčková

Přečíst příběh

Libuše Audrlická

Přečíst příběh

Stanislava Zvěřinová

Přečíst příběh

Vladimír Dobiáš

Přečíst příběh

Vlastimil Šerák

Přečíst příběh

Vojmír Srdečný

Přečíst příběh