Jarmila Pláteníková

narozena 2. 8. 1924 v Úročnici u Benešova

Jarmila Pláteníková

Po skončení měšťanské dívčí školy pokračovala ve studiu na obchodní akademii v Českých Budějovicích, jež završila maturitou. Nastoupila jako účetní v mlékárenském družstvu v Benešově.

V lednu 1943 byla nuceně nasazena do Frankfurtu nad Mohanem. Město ale bylo vzápětí vážně zničeno spojeneckými bombardéry a paní Pláteníková byla poslána do letecké továrny ve slezském Sackischi na území dnešního Polska. Poslední měsíce války, od prosince 1944, strávila opět v protektorátu a pracovala ve zbrojovce v jihočeském Týnci.

Po osvobození se vrátila ke svému původnímu povolání účetní, založila rodinu a stala se matkou dcery a syna. 

Paní Pláteníková je žena, která si v životě rozhodně nenechá nic líbit. Její výřečnost a připravenost postavit se bezpráví ji často přivedly do nelehkých situací, ze kterých ale nakonec vždy vyvázla ve zdraví. Když poslouchám tuto energickou ženu, je mi jasné, že má v sobě tolik sil a odhodlání, že tomu ani jinak být nemohlo. Díky lásce svého syna ke všemu živému strávila paní Pláteníková v nevelkém pražském bytě mnoho let ve společnosti leguánů. S grácií jí vlastní o tom k mému překvapení vypráví, jako by se jednalo o morčata nebo křečky.

Další příběhy

Blažena Dobrovolská

Přečíst příběh

Jiljí Prokeš

Přečíst příběh

Jindřiška Rausová

Přečíst příběh

Jiřina Petráčková

Přečíst příběh

Karel Jakeš

Přečíst příběh

Libuše Audrlická

Přečíst příběh

Stanislava Zvěřinová

Přečíst příběh

Vladimír Dobiáš

Přečíst příběh

Vlastimil Šerák

Přečíst příběh

Vojmír Srdečný

Přečíst příběh